26 YILDIR SÖNMEYEN ATEŞ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 13:58
-26-yildir-sonmeyen-ates

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen üyeleri, 'Madımak Katliamı'na sessiz kalmadı. Emekli-Sen Marmaris İlçe Temsilcisi Kasım Çağlı, Sivas'ta da bütün deliller yok edilmiş, olayın gerçek yönlendiricileri yargı karşısına çıkarılmamış, yıllarca ellerini kollarını sallayarak Sivas'ta gezmelerine izin verilmiştir. İşte bu nedenle Sivas'ın ateşi 26 yıldır hiç sönmemiştir. Bilinmelidir ki Sivas Katliamı'nın bütün sorumluları insanlık tarihinde ve vicdanlarda mahkum edilmişlerdir ve gün geldiğinde, diğer tüm katliamlar gibi Sivas Katliamı'nın sorumluları da yargı önünde hesap vermekten kurtulamayacaklardır dedi.

Marmaris’te DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, Saman İskelesi’nde bir araya geldi.

Emekli-Sen Marmaris İlçe Temsilcisi Kasım Çağlı, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarihinin katliamlar ve siyasi cinayetlerle dolu olduğunu ve bu katliamların büyük bir bölümünde katillerden hesap sorulmamıştır dedi. Olayların perde arkasının hiçbir zaman aralanmadığını ifade eden Çağlı, “Bu olaylar bizzat devlet eliyle üzeri örtülmeye çalışılmıştır. Gerici, faşist güçlerin bu planlı katliamlarından biri de, Taksim'in, Maraş'ın, Malatya'nın, Çorum'un acıları tazeliğini yitirmeden vicdanlarımızda tarifsiz bir yara daha açan 2 Temmuz Sivas Katliamı'dır.

SİVAS KATLİAMININ HEDEFİ, AYDIN YAZAR VE SANATÇILARIMIZDIR

Bu topraklarda paylaştığımız acılara 2 Temmuz 1993'te bir yenisi daha eklenmiş; Sivas'ta, Pir Sultan Abdal Kültür Şenliği'nin hedef alındığı katliamda 33 canımız diri diri yakılarak can vermiştir. Sivas Katliamı'nın hedefi, tıpkı geçmişteki benzer katliamlarda olduğu gibi, egemen düşünce ve inançları paylaşmayan ve tam da bu nedenle yıllarca haksızlığa uğrayan, ezilen ve yok sayılan insanlarımızdır. Sivas Katliamı'nın hedefi, Türkiye'de yaşayan çeşitli inanç ve mezheplerden insanlarımız için aydınlık bir gelecek düşü kuran; bu düşün peşinde mücadele eden aydın, yazar ve sanatçılarımızdır.Bugün 2 Temmuz 1993'ün; tarihimize insanlığın utancı, yüreğimize 26 yıldır kanayan ve kanamaya devam edecek yaramız olarak geçen Sivas Katliamı'nın yıldönümü. Aradan 26 yıl geçmiş olsa da, katliamının yarattığı acılar ilk günkü tazeliğini bugün de korumaktadır.

“SİVAS’TA BÜTÜN DELİLLER YOK EDİLMİŞTİR”

Sivas Katliamı'nda işlenen suç; insanların, düşünce ve kimliklerinin yok edilmesi maksadıyla katledilmesi ve dolayısıyla insanlığın katlidir. Ancak diğer siyasi katliamlarda olduğu gibi Sivas'ta da bütün deliller yok edilmiş, olayın gerçek yönlendiricileri yargı karşısına çıkarılmamış, yıllarca ellerini kollarını sallayarak Sivas'ta gezmelerine izin verilmiştir. Bir şekilde tutulup yargılananlara ise hafif cezalarla göstermelik kararlar verilmiştir.

îşte bu nedenle Sivas'ın ateşi 26 yıldır hiç sönmemiştir. Ve bilinmelidir ki, Sivas katliamı her ne kadar zamanaşımı üzerinden unutturulmak istense; bu yargı kararları "hayırlı olsun" denilerek karşılansa da, insanlık suçlarında zamanaşımı yoktur. Bilinmelidir ki Sivas Katliamı'nın bütün sorumluları insanlık tarihinde ve vicdanlarda mahkum edilmişlerdir ve gün geldiğinde, diğer tüm katliamlar gibi Sivas Katliamı'nın sorumluları da yargı önünde hesap vermekten kurtulamayacaklardır.

TOPLUMUN VİCDANINDA KANAYAN BİR YARA

Sivas Katliamı bugün hâlâ toplumun vicdanında kanayan bir yara olarak duruyor! İnsanlık düşmanı gericiliği ve ırkçılığı bir kez daha lanetliyor, yitirdiğimiz tüm canları 26 yıl sonra ilk günkü duygularla anıyoruz. Ve bir kez daha haykırıyoruz; onları ağıtlarla değil, uğrunda yaşamlarını verdikleri emek, barış, laiklik ve demokrasiyi tüm dünyada egemen kılarak yaşatacağız” dedi.

Haberin etiketleri:

26 YILDIR SÖNMEYEN ATEŞ


Haber okunma sayısı: 185

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER