17 YAŞINDA BİLİM ÖDÜLÜ

05 Temmuz 2019 Cuma 10:07
-17-yasinda-bilim-odulu

Alperen Telatar, deniz süngerinden doku ve organ iskelesi üretti. Bu ürettiği dokuya hücre ekimi çalışmalarıyla başarılı bir iskele olduğunu kanıtladı.


Marmaris’te yaşayan ve Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi’nde son sınıf öğrencisi Alperen Telatar, “Deniz Süngerinden Doku İskelesine” adlı projesiyle Bayer’in düzenlediği yarışmada ikinci oldu. Ayrıca OKSEF’in yaptığı uluslararası proje yarışmasında teşvik ödülü aldı. Alperen Telatar bu başarısıyla Çin’de CASTIC adlı uluslararası proje yarışmasına temsilcilik kazandı. Ancak genç dahi Çin yolculuğu için sponsor arıyor.

 

 Marmaris’i gururlandıran gençler kervanına katılan 17 yaşındaki Alperen, Ankara Altındağ’da doğduğunu, Marmaris’te yaşadığını ve ilkokulu ve ortaokulu Marmaris’te tamamladığını belirtti.

Alperen Telatar, “ Şimdi Kaş Turan Erdoğan Yılmaz Fen Lisesi’nde son sınıfım. Yaklaşık iki senedir doku mühendisliği alanında ‘’Deniz Süngerinden Doku İskelesine’’ adlı bir projeyle uğraşıyorum. Doku mühendisliği, polimerlerden oluşturulan doku iskeleleri üzerine ekilen hücrelerden doku veya organ oluşturmayı hedefleyen bir bilim dalıdır. Doku iskeleleri doğal veya sentetik polimerlerden oluşturulabilir fakat doğal polimerler daha çok tercih edilir çünkü doğal polimerler canlı ile uyum sağlar. Ben de bu doku iskelesini aldığım bir davet üzerine Hacettepe Üniversitesi, Kimya Mühendisliği bölümünün laboratuvarında, deniz süngerinden ürettim. Bu iskelelere çeşitli analizler yaparak ve hücre ekimi çalışmalarıyla başarılı bir iskele olduğunu kanıtladım. Böylece, projem başarılı bir şekilde sonuçlanmış oldu. Bu projeyle çeşitli proje yarışmalara katıldım. Bayer’in düzenlediği  yarışmada ikinci oldum. OKSEF’in yaptığı uluslararası proje yarışmasında teşvik ödülü ve Çin’de CASTIC adlı uluslararası proje yarışmasına temsilcilik kazandım” dedi.

Ancak temmuz ayı sonunda başlayacak Çin yolcuğu için Alperen Telatar’a yol masrafları için sponsor gerekiyor. Sponsor olma gururunu yaşayacak bilime, gençlerin geleceğine, kısacası ülkemizin gelişmesine duyarlı kişi ve kurumlar 0544 835 28 27 telefondan bilgi alabilirler. Alperen’e bilimim sonsuz yolculuğunda başarılar diliyoruz.

Haberin etiketleri:

17 YAŞINDA BİLİM ÖDÜLÜ


Haber okunma sayısı: 218

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER