MANŞET

ZEYTİNKÖY İLE İLGİLİ İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

06 Mart 2018 Salı 12:55
zeytinkoy-ile-ilgili-iddialar-dogru-degil

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Temel Kışlal: ZEYTİNKÖY İLE İLGİLİ İDDİALAR DOĞRU DEĞİL Son günlerde yerel gazetelerde çıkan “Zeytinköy halkı mağdur, verilen vaatler yerine getirilmedi, katkı payı isteniyor haberlere ilişkin İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Temel Kışlal açıklamalarda bulunarak böyle bir iddianın doğru olmadığını ileri sürdü.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Temel Kışlal, katkı payı istendiğine yönelik hiçbir kurum tarafından böyle bir paranın istenilmesi mümkün olmadığını belirterek,  Hangi kurum yada şahıstan para talep etmiştir? Böyle bir iddia doğru değildir. Zeytinköy Muhtarı Güngör Uzun’da böyle bir talepten bilgisi olmadığını ifade etmiştir dedi.

Kışlal açıklamasında, 06.08.2017 tarihinde çıkan orman yangınından sonra ilk gün ihtiyaç sahiplerine çadır kurularak tüm köy halkının başta iaşe olmak üzere tüm ihtiyaçları karşılanmıştır. Yangının 3. Günü çadırda kalan vatandaşlar konteynerlere alınarak, yatak, mutfak malzemesi, buzdolabı, şofben, elektrikli ısıtıcı vb. ihtiyaçları karşılanmış, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Menteşe Kaymakamlığınca nakdi acil yardım yapılmıştır. Bunun haricinde, Menteşe Kaymakamlığı ve Ticaret ve Sanayi Odasınca yardım kampanyası başlatılarak toplanan nakdi ve ayni yardımlar yine ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.

   Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yangının ertesi günü hasar tespit çalışmaları başlatılarak geçici ve kesin hasar tespitleri yapılmış, sonuçlar kanuni süresince askıya çıkarılmış, itirazlar alınmış ve değerlendirilmiştir. Valiliğimizce Zeytinköy Mahallesi için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından “Genel Hayata Etkililik Kararı” alınmış ve “Hak Sahipliği” çalışması başlatılması için izin talep edilmiştir. Başkanlık Makamının 19.02.2018 tarih ve 26684 sayılı yazıları ile hak sahipliği çalışmasından önce Çev.Şeh.Md.den hasar tespit raporları ve listelerin düzeltilmesi istenilmiş olup bu çalışma 1-2 gün içerisinde tamamlanacaktır.

    Hak Sahipliği çalışması başladığında ağır ve orta hasarlı konut, işyeri ve ahır sahiplerinden “talep – taahhütname” alınarak, mahalli hak sahipliği inceleme komisyonunca çalışmalar yürütülecektir.Tüm bu hususlar hakkında Müdürlüğümüz personelince muhtar ve Köy halkı bilgilendirilmiş olup çalışmalar mevzuat hükümleri ve iş takvimine göre yürütülmektedir.

Yapılmış olan tüm bu çalışmaların herhangi bir evresinde afetzedelerimizden afet konutu yapılmak üzere herhangi bir ücret, para veya maddi talepte bulunulmamıştır” dedi.Haber okunma sayısı: 621

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER