'Prof'esyonel dolandırıcılık

11 Mayıs 2019 Cumartesi 11:48
profesyonel-dolandiricilik

Dolandırıcıların, ‘uydurduk profesörler’i alet ederek ‘çakma acıbadem macunu’ sattıkları, halk sağlığını da tehlikeye attıkları ortaya çıktı

Ender TÜRKKAN/MANŞET- Dolandırıcılar,  Datça Belediyesi’nin resmi internet sayfasını kopyalayarak açtıkları ‘www.datcabelediyesi.com’ adlı korsan site üzerinden, sigarayı bıraktırdığı, birçok rahatsızlığa iyi geldiğini iddia etikleri “Datça acıbadem macunu”nu  217’de satışa sundu.

 Üstelik, halen görevde olan Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ı da acıbadem macununun faydaları hakkında konuşturdu. Bu da yetmezmiş gibi, Datça’da olmamış ‘Acıbadem Macunu Şöleni’ düzenlendikleri yalanını da uydurdu. Şikayetler üzerine durumun farkına varan Belediye yetkilileri, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

 USLANMIYOR HER DEFASINDA BAŞKA YOL BULUYORLAR

 Yargı süreci, çakma belediye sitesinin kapatılmasıyla Haziran 2018’de son buldu. Ama, üçkağıtçılar, piyasada ‘her derde deva’ olduğu algısı yayılan macunu, başka internet mecralarında pazarlama yolları buldu.  Datça Belediyesi, her defasında “İlçenin adını sahtekarlığa bulaştırdıkları” gerekçesiyle yargıya başvurdu. Uslanmaz dolandırıcılar da her defasında kendilerine internet üzerinden başka bir kapı açtı, son durakları ise sosyal medya oldu. Sahte ürünlerini sosyal medyadan reklamını ve linkini paylaştıkları sayfa üzerinden satışa koyuldu. NE  DOKTORLAR, NE PROFESÖRLER TAVSİYE ETTİ DE!..

 Linki tıklayanlar, çakma macunun türleri, sözde faydaları, fiyatlarının yanısıra 1’i ABD’de görev yapan 2  profesör, 1’i operatör, 1’i de uzman olmak üzere toplam 4 dört doktorun üründen övgüyle bahseden, tavsiye eden sözleriyle karşılaşıyor..  Sözde ABD’de görev yapan bir Türk profesörün    hastalarına 35 yıldır acıbadem macununu tavsiye atiği, aynı profesörün  3-5 yılda bir Datça’daki bahçelerine ziyarete geldiği yalanı da görülüyor.

 

HAYALİ HASTANE, HAYALET DOKTOR!

 

AKŞAM, söz konusu doktor ve çalıştıkları sağlık kurumlarını araştırdığında ise başka bir sahtekarlık daha ortaya çıktı.  Çünkü o isimlerde ne doktor ne de sağlık kuruluşu var.  Yani, umut tacirleri, hayali hastanelerde çalışan uyduruk isimler verilmiş hayali doktorlar ile sağlık peşinde koşan tüketicileri kandırmaya çalışıyor. “Danışma ve sipariş hattı” olarak verdikleri ve 7/24 hizmette olduklarını belirttikleri İstanbul Anadolu yakasına ait telefon numarasına ise 7/24 ulaşılamıyor. Sayfada sadece ‘sipariş ver’ butonu aktif.  Alışveriş yapmak isteyenler, butona basınca ürün ve fiyat seçenekleri, ‘kampanya’ fırsatlarına göre sepetini ekledikleri macunu sipariş ediyor. Kargoyla teslim edilme taahhüdü verilen ürünün bedelini ödeme seçeneği için ise 2 yol var, ya kapıda nakit ya da kapıda kredi kartı..

 HER ŞEYLERİ SAHTE!

 Dolandırıcıların son adreslerini AKŞAM’dan öğrenen Datça Belediyesi yetkilileri, yaklaşık 2 yıl önce başlattıkları hukuki mücadeleyi aralıksız devam ettirdiklerini, söz konusu adres için de savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

 Datça Belediyesi'nde görevli gıda mühendisi İlke Curacı, ilçenin ismiyle üretilen ve özellikle akciğerleri temizlediği iddia edilen 'Datça acıbadem macunu' ile ilgili uyarıda bulundu. Datça'da acıbadem üretimi yapılmadığını belirten Curacı, bu ürünün bilimsel olarak sağlığa katkı sağladığı yönünde gerçeklik olmadığını ifade etti.

 

FAYDALI OLMADIĞI GİBİ ZEHİRLEYEBİLİR!

 Curacı, şunları söyledi: “Bizim bildiğimiz acıbademin sağlığa faydası yok. Araştırdık, tıp uzmanlarına sorduk, fazla tüketilmesi halinde aksine, aşırı tüketimi halinde zehirlenmeye kadar varan  çok büyük tehlike oluşturabileceğini söylediler.

 

 

 Curacı, macunu pazarlayanların belirttiği gibi Datça’da bir bahçelerinin yada tesislerinin bulunmadığının da altını çizdi, “Tüketiciyi kandırdıkları sitelerde verdikleri tüm adres ve telefon bilgileri de her şeyleri gibi sahte, lütfen onlara kimse kanmasın. Cennet ilçemizin adını sahtekarlığa bulaştıranlarla hukuki mücadelemiz sürecek” dedi.Haber okunma sayısı: 459

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER