Karar verildi: Marmaris çam balı başkadır!

09 Temmuz 2018 Pazartesi 10:54
karar-verildi-marmaris-cam-bali-baskadir

TÜRKPATENT,'Marmaris Çam Balı'nı, ‘Muğla Çam Balı' coğrafi işaretlemesinden çıkarttı.

 Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ile Marmaris Ticaret Odası'nın (MTO) arasında yaklaşık 9 yıldır süren  ‘çam balı patenti’ kavgası sonuçlandı. Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), değişik özeliklere sahip olduğunu belirlediği 'Marmaris Çam Balı'nı, ‘Muğla Çam Balı' coğrafi işaretlemesinden çıkarttı.  Kararı sevinçle karşılayan MTO yetkilileri, 'Marmaris Çam Balı'nın ilçe adına tescilinin yapılması ve bir dünya markası haline getirilmesi için sürdürdükleri çabalara hız vereceklerini belirtti.

 

 

 

 

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, il genelinde üretilen çam balının 'Muğla Çam Balı' adıyla coğrafi işaret tescilinin yapılması için 24 Eylül 2007'de TÜRKPATENT'e başvurdu. Başvurunun kabul edildiği 13 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla duyuruldu. 

YAKLAŞIK  9 YILLIK AMANSIZ MÜCADELE

Marmaris çam balının bir marka değerinin bulunduğunu savunan MTO,  birkaç gün sonra itirazda bulundu. MTO, reddedilen itirazlarını defalarca, son olarak da bundan tam 1 yıl önce, Marmaris çam balına ilişkin akademik verileri de ekleyerek 26 Temmuz 2017'de yineledi. Türk Patent ve Marka Kurumu Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu, son kararını 27 Haziran 2018'de verdi.  “Marmaris Çam Balı”, “Muğla Çam Balı Coğrafi İşareti”nden çıkartıldı.  Karar Oda’ya ulaştırıldı. MTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysal, “9 yılık mücadelemiz sonucunda hak etiğimizi elde ettiğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl,  bir yandan söz konusu mücadelemizi sürdürürken bir yandan da Marmaris çam balının coğrafi işaretlemesi için başvuruda bulunmuştuk. Şimdi, bunun tescilinin gerçekleşmesi için, gerçekten bir dünya markası olan Marmaris çam balımızın hak ettiği unvanı kazanması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

ÇAM BALININ BAŞKENTİ MARMARİS

Ziraat Mühendisi ve Arıcılık Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, dünya üzerinde yılık ortalama 24 bin ton çam balı üretildiğini, bunun yüzde 92’sinin Türkiye’de, geri kalan yüzde 8’lik kısmının ise komşu ülke Yunanistan’da gerçekleştiğini söyledi. Türkiye’deki üretimin yüzde 80’inine de Muğla’nın ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, şöyle konuştu: “Hava koşullarına bağlı olarak değişse de, Türkiye’de her yıl yaklaşık 22 bin, Yunanistan’da ise 2 bin ton çam balı üretilmektedir. Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Edirne ve Antalya  çam balı üretim merkezlerimizdir. Ancak, Türkiye’deki üretimin yüzde 80’i,  yani 16 bin 800 tonu ise Muğla’da, bunun da 3’te 1’lik kısmına denk gelen yaklaşık 6 bin tonluk kısmı Marmaris’te gerçekleşmektedir..  Dolayısıyla, Marmaris Dünya çam balı üretiminin başkentidir” dedi.

 

KADINLAR DA ‘BAL’ GİBİ ÇALIŞIYOR

İlçede erkeklerinin yanı sıra kadınlar da bal üretimi için uğraş veriyor. Özellikle bal kesim ve sağım dönemlerinde kovanların yakınına kurulan çadırlarda çalışan kadınlar, bu sayede aile ekonomisine katkı sağlıyor. Zaman zaman günde 10-15 arı sokmasına maruz kaldıklarını belirten kadınlar, yine de bu işi severek yaptıklarını ifade ediyor.  (Ender TÜRKKAN)


 Haber okunma sayısı: 1096

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı