“İsimleri değiştikçe koruma alanları azalıyor”

22 Mayıs 2018 Salı 11:55
isimleri-degistikce-koruma-alanlari-azaliyor

Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Melda Özden, “Doğal Sitlerin isimleri değiştikçe anlamı kalmıyor. Koruma alanları azalıyor” dedi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) olağan 13. Meclis toplantısını Köyceğiz’de yaptı. Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği’nin ev sahipliğinde, göl kenarındaki Alila Otel’de gerçekleşen toplantı  yaklaşık 6 saat sürdü.

Muğla’nın çeşitli ilçelerinden gelen yaklaşık 60 MUÇEP üyesi ekoloji mücadelecisi, il genelindeki doğal sitlerde son durumu değerlendirirken, Köyceğiz’in doğa ile ilgili sorunları da masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Melda Özden;  Köyceğiz Gölü’nün giderek kirlendiğini ve küçüldüğünü, artık kuşların gelmediğini, balıkların yumurtlamadığını anlatarak “Köyceğiz’de imarla ilgili de sıkıntılarımız var. Yoğun yapılaşma ve karakteri olmayan yapılaşma kimsenin umurunda değil. Güzel bir yeri hep beraber çirkinleştiriyoruz. Özel Çevre Koruma Birimi iyi niyetle kuruldu ama şimdi içi boşaltıldı. Doğal Sitlerin isimleri değiştikçe anlamı kalmıyor. Koruma alanları azalıyor” dedi.

 

Köyceğiz’de yaşayan mimar Oğuz Altınbaş yaptığı sunumla, Köyceğiz’in mimari yapısındaki tahribatlar, doğal sit alanları ve göldeki sorunları dile getirdi. Köyceğiz Palmiye Merkezi Sahibi Dr. Ragıp Esener ise, görselleri ile birlikte Köyceğiz Gölü’nün yıllara göre ne kadar alan kaybederek, küçüldüğünü anlattı.Toplantının öğleden sonraki bölümünde  MUÇEP’in iç işleyişi, koordinasyon sorunları ve karar alma, sekreterlik gibi teknik konuları konuşuldu. Bir sonraki meclis toplantısında,  Etik Komisyonu kurulması ve sözcü sorunun da çözülmesine karar verilerek, kayır altına alındı.

3 HAZİRAN’DA MUĞLA ÇEVRE ŞENLİĞİ’NE KATILIM

Toplantıda, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile, Dünya çevre haftası kapsamında 3 Haziran Pazar Günü Akyaka’da gerçekleşmesi planlanan  çevre şenliğine gerek katılım, gerekse tertip komitesinde yer alınmasına karar alındı. Şenlikte her ilçe kendi bölgesindeki çevre sorunlarını paylaşacak. Katılımcılar  “Muğla’nın çevre konusunda her açıdan bir saldırı altında olduğunu ve bu sürece tepki gösterip kamuoyu desteği almak için bizlerin her türlü etkinliğini elimizden  geldiği ölçüde destekleyeceğiz”  dediler.  

Haberin etiketleri:

MUÇEP, Köyceğiz, SİT, Koruma alanları, Muğla


Haber okunma sayısı: 792

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı