Serkan Yazıcı

Güneş yanıkları için soğuk duş alın

29 Ağustos 2018 Çarşamba 11:19
gunes-yaniklari-icin-soguk-dus-alin
Ali Acar

Dermatoloji Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı, güneş yanığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Yaz aylarında tatilde ve hafta sonları yapılan kısa gezilerde pek çok insan biraz bronzlaşıp kendini daha güzel hissetmek istiyor. Ancak cilt yapısına göre güneşle temastan kısa bir süre sonra bile oluşabilen, kızarıklıkla kendini belli eden ve ağrılara sebep güneş yanıkları, cilt lekelerinden; cilt kanserine kadar gidebilen olumsuz tablolara dönüşebiliyor. Dermatoloji  Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı, güneş yanığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Güneş yanığı genellikle kızarıklıkla başlamakta ve 24 saat içinde en üst seviyeye gelmektedir. Bu yanıklar ciltte hassasiyet, ısı artışı, ödem ve sıvı dolu kabarcıklarla kendisini belli etmektedir. Güneş yanıklarından etkilenen bölgelerde birkaç gün sonra soyulma başlamaktadır.

Güneş yanığının nedeni derinin aşırı miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş yanığı cilde uzun süreli bir zarar vermekle birlikte sadece kızarıklık görülmesi hafif bir belirtidir. Ancak kızarıklıkla birlikte yanık olan bölgede su dolu kabarcıklar oluşmuşsa bu cilt için çok daha zararlıdır mutlaka tedavi edilmelidir.Ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın dışında güneş yanığı oluşmasına etki eden diğer faktörler, hastanın deri rengi ile ifade edilen deri tipi, ışığın etki süresi ve şiddeti, deniz kenarı ve yüksek rakımlı yerler, ışığın yansıması, çocukluk çağı olarak sayılabilmektedir. Çocukluktan itibaren güneşe fazla maruz kalmak ve güneş yanığı geçirmek, ileriki yaşlarda deri kanseri riskini birkaç kez artırmaktadır. Açık ten, renkli göz, sarı-kızıl saçlı kişiler güneş yanığına özellikle duyarlıdır.

Güneşten verdiği ultraviyole ışığı; alerjilere, çil ve lekelenmelere, deri kanserlerinin sıklığında artışlara olduğu kadar güneş yanıklarına da yol açmaktadır. Güneş ışınlarının tüm bu etkilerinden kaçınabilmek için doğru ve etkili bir biçimde güneşten korunmalıdır. Kışın yapılan cilt bakımını, yaz aylarında da ihmal etmemek güneşten, aşırı sıcaktan veya cildin kurumasından kaynaklı cilt lekeleri oluşumunu da engellemektedir.

Yoğurt ve diş macunu yanık bölgeye daha fazla zarar verir

Güneş yanığı olduğunu düşünenler mutlaka bir dermatoloji uzmanına muayene olmalıdır. Muayene olana kadar ise vücutta oluşan ağrı için ağrı kesici kullanılabilir. Bunun yanında güneş yanıkları için toplum arasında bilinen yanığa yoğurt ya da diş macunu sürmek gibi yöntemlerin yerine soğuk duş almak ve yanık bölgelerine soğuk kompresler yapmak ağrıları hafifletmektedir. Aloe vera içerikli ürünler ya da güneş sonrası bakım ürünleri de acıyı ve ağrıyı dindirebilmektedir. Bunun yanında güneş yanığı durumlarında kişilerin bol sıvı alması gerekmektedir. Ayrıca güneş yanığı sonrasında deri soyulma aşamasına geçildiğinde nemlendirici kullanılmalıdır. (Basın Bülteni)

 

 

 

 Haber okunma sayısı: 1385

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı