Çevre coşkusu

05 Haziran 2018 Salı 10:49
cevre-coskusu---

Muğla Çevre Platformunun (MUÇEP) Akyaka sahilinde düzenlediği “Muğla Cennet Kalsın Çevre Şenliği” coşkuyla kutlandı

 

Muğla Çevre Platformunun (MUÇEP) Akyaka sahilinde düzenlediği “Muğla Cennet Kalsın Çevre Şenliği” coşkuyla kutlandı. Muğla’nın her tarafından gelen çevreciler akşam saatlerine kadar plajda eğlenip basın açıklamaları yaparken sanatçılar da güne büyük coşku kattı.

MUÇEP Çevre Şenliği Tertip Komitesi şenlik sonrasında yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Doğanın parçası olduğumuzun farkında olarak, bu güzel coğrafyada  yaşayan biz Muğlalılar, bugün Gökova Körfezi’nde bir araya geldik. Neşe içinde doğamıza şükran duygularımızı dile getiriyoruz. Varoluşumuzun nedeni  olan toprağa, suya, bitki ve hayvanlara selam gönderiyoruz!Her yıl olduğu gibi, gelecek hafta, dünyada bu ortak mirasın kirlenmesine, yok edilmesine dikkat çekmek için çeşitli Dünya Çevre Günü etkinlikleri gerçekleştirilecek. Biliyoruz ki aslında doğada sınırlar yoktur; doğa korumanın milliyetinin olmadığı gibi. Dünyanın gözbebeği Gökova Körfezi, Muğla’nın eşsiz güzellikteki dağları, denizleri dünyanın ortak mirasıdır. Bu vesileyle, bugün doğamıza şükranlarımızı sunarken, ona karşı işlediğimiz suçlarla ve ihanetlerimizle de yüzleşmek, dile getirmek istiyoruz.

Kamuoyunun bildiği gibi, bizler, Muğlalılar, yaklaşık 1.5 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğal koruma alanlarımızı yeniden değerlendirerek betonlaşmanın önünü açmasına karşı ayaktayız.  Bakanlık, bir gayrimenkul şirketine ihale ile hazırlattığı “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’na dayanarak doğa koruma alanlarımızın neredeyse tamamının koruma derecelerini düşürdü, ya da tamamen kaldırdı. Üstelik bu rapor, vatandaşın anayasal bilgi edinme hakkını hiçe sayarak kamuoyu ile paylaşılmadan, adeta “kozmik odalarda kilit altına alarak hazırlatıldı.

Uluslararası sözleşmelerle korunan biyolojik çeşitliliğimizin, Özel Çevre Koruma Bölgeleri’mizin böylesine ciddiyetsiz çalışmalarla talana açılması, yalnızca biz Muğlalıları değil, tüm Türkiye’yi ve dünya kamuoyunu ilgilendirmektedir. Bu konu, Muğlalılar tarafından Avrupa Parlamentosu’nun gündemine de taşınmış ve Avrupa Parlamentosu tarafından Türkiye Hükümeti’ne mektup gönderilerek savunma istenmiştir. Bu mektuba yaklaşık bir yıldır cevap verilmemiştir.

Muğla genelinde ortaya çıkacak büyük ekolojik kırımların ilk ayağı olarak Gökova Körfezi’ndeki doğa koruma alanlarından 17 numaralı paftanın, yani Gökova ÖÇKB’nin  koruma derecelerinin düşürülmesi onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Buna bağlı olarak da ilk tahribat, Okluk Koyu’ndaki mütevazı Cumhurbaşkanlığı Konutu yıkılıp yerine, insan aklına, vicdanına sığmayan boyutlardaki bir yazlık saray inşaatı ile başlatıldı. Yaklaşık 50 bin ağaç kesilmiş, binlerce kamyon beton döküldü. Eşsiz güzellikteki Okluk Koyu beton duvarlarla çevrilmiş, orman  yolu on binlerce ağaç kesilerek dört şeritli protokol yolu açılmıştır.  10 bin m2 deniz alanı doldurularak lüks yatlar için liman yapılmaktadır.

Okluk’ta başlayan yıkım ne yazık ki henüz bir başlangıç! Eğer bu yıkım durdurulmazsa, gelecek nesillere Cennet Muğla değil; betonlaşmış, çölleşmiş, yaşama imkanı kalmamış bir Muğla bırakacağız. Bu, yalnızca Muğlalıların değil; tüm Türkiye’nin, insanlığın ortak utancı olacaktır. Biz Muğlalılar, Türkiye ve Dünya kamuoyuna sesleniyoruz: Bu yıkıma seyirci kalmayalım, utanca ortak olmayalım. Gelin hep birlikte “dur” diyelim! ÇŞB, bugün Muğla’da başlattığı, ama tüm Türkiye’nin doğa koruma alanlarında planladığı yıkım projesini durdursun! Enerji politikaları termik ve nükleer santrallardan vaz geçecek şekilde yenilensin!

Maden ocaklarında ÇED süreçleri işletilsin!

Çok yakında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile tüm adaylara da sesleniyoruz: Bilesiniz ki bu yıkıma sahip çıkan  bir Cumhurbaşkanını ne Muğlalılar, ne dünya kamuoyu, ne de gelecek nesiller hayırla anacaktır. Cumhurbaşkanlığı adına Okluk’ta yürütülen bu utanç verici projeye TAMAM diyeceğinize, ortak yaşam alanlarımızı yok eden yasaların halkın katılımı ile ortak akıl oluşturarak yeniden düzenlenmesi için; doğayla dost olmayan maden, enerji, turizm projelerinin durdurulması için çalışacağınıza söz veriniz!  Bize bu sözü vermeyen hiçbir Milletvekili ya da Cumhurbaşkanı adayının, açık ya da kapalı seçim meydanlarında bizlerden oy  istemeye yüzü olmayacağını duyuruyoruz.  Saygılarımızla.

Muğla Cennet Kalsın.”

 

 

Haberin etiketleri:

MUÇEP, Çevre haftası, Muğla, Akyaka


Haber okunma sayısı: 636

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı