MANŞET

“Türkiye’nin Ustaları” CRR’de buluştu

13 Kasım 2017 Pazartesi 10:52
-turkiyenin-ustalari-crrde-bulustu

Geleneksel Sanatlar Derneği (GSD) tarafından “Türkiye’nin Ustaları” projesi kapsamında üç dilde hazırlanan envanter kitap ve web sitesi, Cemal Reşit Rey’de (CRR) düzenlenen bir programla kamuoyuna duyuruldu.

 

Ülke genelinde geleneksel sanatlar ve zanaatlar dalında çalışmalar yapan ustaların tespitinin yapılarak, kayıt altına alındığı envanter kitap ve web sitesi, geleneksel sanatlar alanında bu zamana dek yapılmış ilk çalışma olma özelliği taşıyor. Ülke genelinde yedi bölge için yapılacak çalışmanın Marmara Bölgesi’ndeki ayağından 1.554 usta kayıtlara girdi.

İl il ustaların isimleri, branşları, eserleri üç dilde hazırlanan kitap ve sitede

Dernek tarafından oluşturulan bir ekip tarafından il il yapılan taramalarla,  geleneksel sanatlar ve zana¬atlar alanlarında çalışma yapan ustaların, atölyelerin, güzel sanatlar fakültelerinin ve bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tanıtımı, iletişim bilgileri, sanat eserleri tek bir yerde toplandı. Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde yayın yapacak olan www.turkiyeninustalari.org  web sitesi ve envanter kitaplar, Türkiye’nin sanatçılarının kayıtlarını bünyesinde barındırıyor. Kitap ve sitede sanatçıların adı, soyadı, branşları, eserlerinden örnekler, özgeçmiş ve  iletişim bilgileri yer alıyor.Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tertiplenen programa, Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan, akademisyen- hattat Doç. Dr. Fatih Özkafa, ustalar, sanatçılar, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı. Ney, kanun ve çellodan oluşan enstrümanlarıyla İstanbul Akustik’in verdiği mini konser sonunda Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül;

“Kültür ve Sanat Bakanlığı olarak sinema, edebiyat, güzel sanatlar, görsel sanatlar vb. kültür ve sanat alanında pek çok projeyi desteklemekteyiz. GENÇDES projemiz kapsamında özellikle gençlerimize yönelik kültür- sanat projelerini desteklemekteyiz. Bakanlığımız tarafından 2017 yılında 650 projeye yaklaşık 46 milyon lira kaynak aktarıldı. İşte bu projelerden biri de bugün burada toplanmamıza vesile olan Geleneksel Sanatlar Derneği’nin yürüttüğü “Türkiye’nin Ustaları” projesi. Marmara Bölgesi ile başlattıkları projelerini Türkiye’deki tüm bölgelere uygulayacaklar. Biz Bakanlık olarak desteklemekten memnuniyet duyacağız. Bu projede emeği geçen başta GSD Başkanı Ahmet Akcan’a ve değerli sanatçılarımıza teşekkür ederim.” sözleriyle açılış konuşmasını yaptı.

Akademisyen ve hattat Doç. Dr. Fatih Özkafa ise GSD’nin kurulduğu günden bu yana geleneksel sanatların gelişmesi adına sempozyumlar düzenlediğini, araştırmalar yaptığını, yarışmalar tertip ettiğini hatırlatarak “Tüm bu çalışmaları yaptığımızda gençlerin ilgisi bizleri oldukça memnun ediyor. Bizim sanatlarımızda eğitim yöntemi  ve felsefi alt yapı çok önemli. İyi sanatçıların yetiştirilmesi için nazariyat ve tatbikat bir arada olması gerekiyor. Yani uygulama ve teori iç içe olmalı. Sanatçı adayları uğraştıkları alanla ilgili olarak üstatları çok iyi tanımalı, onların eserlerini çok iyi tetkik etmeli, tarihi gelişmelerden haberdar olmalı aynı zamanda geleneksel sanatların felsefesiyle de ilgilenmeli. Bu anlamda çalışmalar yürüten, sanatı ve sanatçıyı destekleyen GSD’ye teşekkürlerimi sunuyorum.” sözlerini tamamladı.

En çok usta İstanbul’da, en yaşlı usta 90 yaşında, en popüler branş ise tezhip

Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Avukat Ahmet Akcan geleneksel sanatlar alanında yıllardır kültür ve sanata katkı sunan çalışmalar yaptıklarını, özellikle bu alanlarda çalışan insanların telif hakları sorunları, sanat branşı ve sanatçı dağılımı gibi emek gerektiren konularda projeler yürüttüklerinin altını çizdiği konuşmasında “Geleneksel Sanatlar Derneği bünyesinde yedi farklı web sitesi hizmet veriyor. Biz bu alanda örgütlenmenin önemine inanıyoruz. Yedi aylık bir çalışma sonucu oluşturulan “Marmara’nın Ustaları” envanterine 17 branşta 1554 ustanın kaydı yapıldı. Aldığımız kayıtlara göre bu ustaların 569’unu erkeklerden, 985’ini ise kadınlar oluşuyor. Envanter kaydına giren en genç sanatçı 18,  en yaşlı usta ise 90 yaşında.

İstanbul’daki ustaların sayısı 816 ile açık ara önde yer aldı. İstanbul’u 67 usta ile Bursa, 30 usta ile Çanakkale, 28 usta ile Balıkesir, 27 usta ile Kocaeli,  22 usta ile Sakarya, 17 usta ile Yalova, 14 usta ile Edirne, 8 usta ile Tekirdağ, 5 usta ile Bilecek, 1 usta ile Kırklareli illeri takip etti.

Tezhip branşında 265, çini –seramik- çömlek branşlarında 108, ebru branşında 181, hat branşında 126, minyatür branşında 105, ahşap branşında 32, cam branşında 30, cilt branşında 13, kuyumculuk branşında 30, katı’ branşında 29, işleme branşında 20, kumaş branşında 18, kalemişi branşında 14, keçe branşında 13, halı kilim dokuma branşında 10, kaligrafi branşında 8, diğer (sepet, baston, gölge oyunu, tespih, çalgı yapımı, kispet, kaşık, bez bebek)  branşlarda ise 33 ustanın ismi envantere alındı. Türkiye’nin sanat envanterini oluşturmaktan dolayı memnunuz.” bilgilerine yer verdi.

Gümüş Lale Ödülü’nün bu yıl ki sahibi Minyatür Sanatçısı Ülker Erke

Dernek her yıl, ömürlerini geleneksel sanatlara vakfetmiş isimlere Gümüş Lale Ödülü veriyor. Geleneksel sanatlar alanında verilen ilk ödül olan Gümüş Lale Ödüllü, daha önce Hikmet Barutçugil, Hasan Çelebi, Cahide Keskiner, İslam Seçen, Nurhan Atasoy gibi isimlere verilirken bu yıl, Minyatür Sanatçısı Ülker Erke’ye takdim edildi. Ödülünü babasına ithaf eden Erke, emeği geçenlere teşekkür etti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle sürdürülen Türkiye’nin Ustaları projesi kapsamında her yıl üç farklı bölgenin ustalarına ait envanterler kamuoyu ile paylaşılacak.Haber okunma sayısı: 883

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER