BUZAĞI ÖLÜMLERİ EĞİTİMLE ÖNLENECEK

29 Haziran 2018 Cuma 11:35
-buzagi-olumleri-egitimle-onlenecek

Buzağı ölümlerinin önüne geçmek amacıyla üreticilere yönelik eğitim faaliyetleri başlatıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2018 yılında Buzağı Ölümleriyle Mücadele Yılı ilan etmesinin ardından Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İl Müdürlüğü bu kapsamda bir yılda bin işletmeye ziyaret ederek hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara eğitimleri yerinde verecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın nın “2018 yılı Buzağı Yılı olacak” kampanyası tüm yurtta olduğu gibi Muğla ve ilçelerinde de hayata geçiyor. Bu kapsamda Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü buzağı ölümlerinin önüne geçmek için seferberlik başlattı.

BİN ÜRETİCİYE EĞİTİM VERİLECEK

Konuyla ilgili açıklama İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, buzağı ölümleri ile mücadele kapsamında bir yılda bin işletmeye yerinde eğitim vereceklerini belirtti. Açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018 yılında Buzağı Ölümleriyle Mücadele Yılı ilan etmesi sebebiyle hazırlanan stratejik plan çerçevesinde Muğla İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.ÜÇ YIL SÜRECEK

Bir yılda bin işletme ziyareti parolasıyla yola çıkan müdürlüğümüz ekipleri yetiştiricilere eğitimi yerinde verecek. Tüm ilçeleri kapsayan “Buzağı Ölümlerine Eğitimle Önlüyoruz” Projesi üç yıl boyunca devam edecek.

2018- Buzağı Yılı Eylem planı kapsamında yapılacak çalışmalar;

1- Köy Köy Eğitim Toplantıları; İl ve İlçe Müdürlüklerince oluşturulacak eğitim ekipleri (8 Adet) vasıtasıyla kış döneminde tüm köylerde gece eğitimleri yapılacaktır. Buzağı ölümleri ile ilgili sebepler, alınması gereken önlemler konusunda yetiştiriciler bilgilendirilecektir.

2- Kadın Çiftçi Eğitim Toplantıları; Bayan personellerden kadın çiftçi eğitim ekibi (4 Adet) oluşturulacaktır. İlimizde hayvanların doğum sonrası bakım işlemlerini daha çok kadınların üstlenmesi ve yavru hayvana kadın çiftçilerimizin daha fazla şefkat ve hassasiyet göstermesi nedeni ile köylerde kadın çiftçilere yönelik eğitim verilecektir. Kış döneminde gündüz yapılacak bu eğitimlerle kırsaldaki kadınlarımızın buzağı ölümleri ve bakımı konusunda bilgi donanımları arttırılacaktır.

3- Bilgilendirme Kitapçıkları; Buzağı bakımı cep kitapçıkları hazırlanarak tüm yetiştiricilere dağıtılacaktır.

4- Anket Çalışmaları: Yapılan çalışmaların etkinliğini takip etmek ve doğru planlamalar yapmak amacıyla tüm köylerde anket çalışması yapılacaktır. Bu çalışmalar istatistiksel olarak analiz edilerek çalışmalar gözden geçirilecek, gerekli tedbirler alınacaktır.

5- Hastalık teşhis çalışmaları; İl Müdürlüğü, buzağı ölüm nedenlerinin sağlıklı teşhisi ve takibi amacıyla il müdürlüğü bünyesinde bir ön tanı ünitesi kurulacaktır.

6- Yetiştirici Doğum Takip Takvimi; Yetiştiriciler için doğum takip takvimleri hazırlanarak yetiştiricilerin işletmede gebe hayvanların koruyucu aşı dönemlerini, doğum ve ölüm oranlarını doğru ve basit bir şekilde takip etmeleri sağlanacaktır.

7- Malzeme desteği: Buzağı ölümlerinin önlenmesinde büyük öncelik taşıyan göbek kordonunun dezenfeksiyonu için tüm işletmelere ücretsiz tentürdiyot dağıtılarak yetiştiricilere önemi anlatılacaktır. Buzağı bakımının önemini yetiştiricilere aktarmak için tüm işletmelere ücretsiz biberon dağıtılacaktır.

8- Aşı Serum Uygulamaları: Merkez ve ilçelerde belirlenen pilot köylerde ücretsiz septisemi aşısı ve serum uygulaması yapılacaktır. Değişik kaynaklarla aşı ve serum uygulamasının yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

9- Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları ile mücadele; Bakanlık Program ve talimatları doğrultusunda bulaşıcı hayvan hastalıkları ile mücadele en etkin şekilde yürütülecektir. Aşılama çalışmaları ve hayvan hareketlerinin kontrolünün sağlanması noktasında ilgili tüm kurumlar işbirliği sağlayacaklardır.

10- Hayvan Besleme; Beslenmeye bağlı hastalık ve buzağı ölümlerinin önlenmesi amacıyla çiftçilere hayvan besleme ve rasyon hazırlama eğitimleri verilecektir.

11- Serbest Veteriner Hekimlerinin Yönlendirilmesi; Özel Kliniklere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılarak, buzağı ölümleri ve koruma aşıları konusunda yoğunlaşmaları sağlanacaktır.

12- Özel Projeler Uygulanması: Buzağı ölümlerinin sebepleri, ön teşhis merkezi, aşılama ve diğer koruma tedbirlerine yönelik Bölge Kalkınma İdaresine kapsamlı bir proje hazırlanacaktır.

13- İşletme Altyapılarını İyileştirilmesi: İldeki Hayvancılık İletme altyapılarının iyileştirilmesine yönelik, yeni ahır Yapım projelerine ağırlık verilecektir. Küçük ve orta ölçekli ahırların iyileştirilme çalışmaları yapılacaktır. Bu işletmelerde özellikle temiz içme suyu ve havalandırma sorunları giderilecektir.

14- Duyuru, Uyarı Bilgilendirme Çalışmaları;

a) Üniversite işbirliği kış döneminde yetiştiricilere yönelik konferanslar yapılacaktır.

b) Doğum döneminde yetiştiricilerin uyarılması için düzenli SMS, basın bildirisi, broşür gibi vasıtalar yoğun olarak kullanılacaktır.

c) Afişler hazırlanarak, köy kahveleri, hayvan pazarları köy odaları gibi yerlerde görsel bilgilendirmeler yapılacaktır.

d) İl Müftülüğü ile irtibata geçilerek özellikle köy camilerindeki hutbe/vaizlerde meraların önemi konusunda bilgilendirme yapılması sağlanacaktır.

e) Yerel ve bölgesel basın (gazete-radyo-tv) üzerinden konunun önemini yansıtacak programlar yapılacaktır. (Cihan ALTUT)

 

 Haber okunma sayısı: 499

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı