“Zeytin ve zeytinyağında markalaşmayı sağlayacağız”

28 Mart 2014 Cuma 09:57
zeytin-ve-zeytinyaginda-markalasmayi-saglayacagiz

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Zeytin ve zeytinyağında markalaşmayı sağlayacağız”

 “Zeytin ve zeytinyağında markalaşmayı sağlayacağız”

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar, 15 milyona yakın zeytin ağacı rezerviyle Muğla’nın Ege’nin zeytin üretiminde üçüncü ili olduğunu belirterek, “Zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunlarına yönelik Araştırma Geliştirme (ARGE) kurarak işe başlayacak zeytin ve zeytinyağı stratejik planlamasını hazırlayacağız” dedi.

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar il genelinde 13 ilçenin tamamının zeytin yetiştiriciliğine uygun olduğunu ve 15 milyona yakın zeytin ağacı rezerviyle Muğla’nın Ege’nin zeytin üretiminde üçüncü ili olduğunu kaydederek, “Zeytin alanlarımız yöreye ait Memecik türüyle Gemlik türünden oluşuyor. Sofralık zeytin işletmesi olmadığı için sofralık zeytinde genelde yağ olarak işlem görüyor. İl genelinde 150’ye yakın kontini sistem sıkma tesisi, 20’ye yakın da küçük çaplı, butik şişeleme ve paketleme tesisi var.
Bu büyük rezervin sahibi olarak Muğla henüz zeytin ve zeytinyağı sanayisini kurabilmiş değil. Bu konuda işe zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunlarına yönelik Araştırma Geliştirme (ARGE) kurarak işe başlayacak zeytin ve zeytinyağı stratejik planlamasını hazırlayacağız” dedi.
AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar şunları söyledi:
“İl genelinde üretilen başta zeytin olmak üzere tüm tarımsal ürünlerin markalaşması, paketlenmesi ve pazarlanması artık bizim sorumluluğumuzda. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde de markalaşmayı sağlayarak, il genelindeki alışveriş merkezlerinde, turistik otel ve işletmelerde yerel markalı ürünler kullanılmasını sağlayacağız.”Haber okunma sayısı: 1944

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı