MTO’dan 20. Yıl Vefası

27 Temmuz 2014 Pazar 12:40
mtodan-20-yil-vefasi

Marmaris Ticaret Odası kuruluşunun 20. Yıl anısına iftar yemeği ve plaket töreni düzenledi.

Marmaris Ticaret Odası kuruluşunun 20. Yıl anısına iftar yemeği ve plaket töreni düzenledi. Adaağzı Mahallesi Joya Del Mare Otel’de düzenlenen gecede MTO’ya ve Marmaris’e katkısı olan kurum, kuruluş ve kişilere plaket verildi. 20. Yıl pastasının da kesildiği gecede gazeteciler de unutulması 24 Temmuz Basın Bayramı’ı pasta kesilerek kutlandı. MTO yönetiminin 20. Yılda düzenlediği gece vefa sözcüğünün de İstanbul’da bir semt adından ibaret olmadığını da gözler önüne serdi. Başta MTO’nun kuruculuğundan yer alan isimler olmak üzere, ilk üyeler ve gazeteciler kendilerine gösterilen vefa örneğinden son derece memnun kaldılar.

24 Temmuz Perşembe akşamı aynı zaman da basın bayramında düzenlenen gecede konukları MTO Başkanı Mehmet Baysal ve Meclis Başkanı Ali Kansu kapıda karşıladı. Geceye, Oda Başkanları, dernek başkanları, turizmciler, gazeteciler ve davetliler katıldı.

20. Yıl anısına düzenlenen program iftar yemeği ile başladı. İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris’in ekonomik olarak zor ve sıkıntılı bir turizm sezonu geçirdiğine vurgu yaptı.

Başkan Baysal sözlerini şu ifadelerle sürdürdü;“Bu ramazan maalasef Ortadoğu’nun kaynadığı Gazze’den acı haberler aldığımız bir ramazan oldu tüm sıkıntıda olan insanlara rabbimin yardımcı olmasını diliyorum.

Değerli konuklar bugün 24 Temmuz Basın Bayramı. 24 Temmuz bilindiği üzere1908 yılında 2.mesrutiyet ile anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinin ardından, 24 temmuz da çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına verilmeden çıkarılmış olduğu bir başkaldırı simgesi olan 24 temmuz, basın bayramı olarak kutlanmaktadır.

Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basın, demokrasinin yaşanmasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelir. Şurası hiçbir zaman unutulmamalıdır ki demokratik laik parlamenter ve demokratik sistemlerde

Herkes ve her kesime verilen hak ve ödevler nitelikleriyle belirtilmiştir. Bu bağlamda değerli basınımıza düsen en büyük ödevlerden biriside içinde yaşadığı toplumun milli ahlaki insani ve kutsal değerlerine saygılı olmak vatanın bölünmez bütünlüğüne bağlı olmak yüce önderim Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada önemli rol oynamaktır. Bu vesileyle tüm yerel ve ulusal basınımızın basın bayramı sahsım ve MTO olarak kutluyorum.

Değerli konuklar diğer mutlu günümüz bugün sizlerle odamızın kuruluşunun 20.yılını kutluyoruz, bu vesileyle basta kurucu başkanımız Mustafa Balcı ve kurucular olmak üzere hepsine vermiş oldukları emekten dolayı tek tek sahsım ve MTO olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Hakkın rahmetine kavuşmuş olan başta ablamız Jale Bayındır’a ve hayatını kaybetmiş tüm üyelerimizi rahmetle anıyoruz.

MTO 25 Temmuz 1994 yılında Muğla Ticaret ve Sanayii Odasından ayrılarak Marmaris’te üyelerine hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluşunda basta kurucu başkan Mustafa Balcı’ya ve emeği gecen herkese tekrar teşekkür ediyorum. 884 üyeyle başlayan MTO şu an 4000’e yakın üyesiyle Marmaris ve ülke ekonomisine ve istihdamına katkı vermektedir. Sizinde bildiğiniz gibi Marmaris ticari yapısı %80 turizme dayanmaktadır, 40’a yakın hizmet sektörüyle de turizmi desteklemektedir. Turizm ülke ekonomisinin 30 milyar dolar getirisiyle cari açığının kapatılmasında büyük destek veren sektördür, ülke istihdamınında %16 sını turizm sektörü karşılanmaktadır. Hizmet sektörünün 40’a yakın alt sektörüyle ana sektörünü turizm önü çekmektedir.

Bilmenizi isterimki MTO olarak tüm hak ve hukuklarınıza en küçük zayi getirmeden görevimizi gerçekleştirmek için çaba sarfediyoruz.” 

Marmaris Ticaret Odası kurucu Başkanı Mustafa Balcı’da 20. Yıl anısına düzenlenen geceye ve kendisinin onurlandırılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mustafa Balcı kuruluş günlerindeki anılarınıda davetlilerle paylaştı. MTO Başkanı Mehmet Baysal’a da 20 yıl anı gecesinden dolayı ayrıca teşekkür etti.

Kurucu Başkan Mustafa Balcı, MTO Başkanı Mehmet Baysal, Meclis Başkanı Ali Kansu 20. Yıl anısına düzenlenen plaketleri takdiminin ardından plaket alanlarla birlikte 20. Yıl pastasını kestiler.

 

Gecede 20. Yıl anısına plaket verilen isimler ise şöyle;

Mustafa Balcı,

Mustafa Karacan,

Asım Geniş,

Hasan Gökmen,

Mutlu Ayhan,

Bülent Bilgin,

Şükrü Ayyıldız,

İbrahim Tarım,

Mehmet Şencan,

Osman Ekinci,
Ahmet Urkay Adına Halıcı Hotel Müdürü Betül Hanım,
Doğan Tugay,
Gazeteci Yazarlar, Rıfat Kalakoğlu,
Fatma Çimen Gebeş,
Erol Uysal,
Mehmet Emin Berber,
Sungar Taylaner,
MTO çalışanları , Mustafa Öztürk,
Taskın Baykara,
Ali Tokgöz,
Selma Gök,
Murat Türkler,

Haberin etiketleri:

Marmaris, Ticaret, Odası, kuruluşunun, 20., Yıl


Haber okunma sayısı: 5057

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı