Öztürk; Muğla nasıl marka kent?

24 Mart 2014 Pazartesi 14:28
ozturk-mugla-nasil-marka-kent

Ak Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk yazılı bir açıklama yaparak Muğla Belediye Başkanı ve CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Gürün'ün 14 yıllık faaliyet raporunu sert bir dille eleştirdi.

Ak Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk yazılı bir açıklama yaparak Muğla Belediye Başkanı ve CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Gürün'ün 14 yıllık faaliyet raporunu sert bir dille eleştirdi. Öztürk; "Faaliyet raporunda Sayın Gürün, 14 yılın sonunda Muğla’nın bir Marka Kent haline geldiğini de ifade etmiş. Bu Marka Kent nerede? merak ediyoruz" diye sordu.


Ak Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk yazılı açıklaması şöyle;

"Muğla Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Gürün’ün 1999-2013 Faaliyet raporunu hayretler içerisinde okuduk. 14 yıllık görev sürecinde Muğla’ya neler kazandırdığını kendi diliyle açıklayan Sayın Osman Gürün’ün bu süreçte yaşadığı kente faydalı olabilmek adına neler yaptığını sergilediği faaliyet raporu, bizde hayal kırıklığı yarattı.
CHP’li belediyelerin yerel yönetimler konusundaki becerisini zaten biliyorduk, faaliyet raporuyla da Başkan Gürün bu durumu tescillemiş oldu.
Faaliyet raporuyla Sayın Osman Gürün’ün “Modern ve Model Muğla” hedefiyle neyi kast ettiğini de anlamış olduk. Muğla’yı içinde yaşayan insanlarıyla birlikte yönettiklerini iddia eden Sayın Gürün’ün faaliyet raporunda “Bu kitapçıkta sizlere yapılanlardan gururlanmadan rakamlar, ölçümler, yanıltıcı ve yapılmayacak projelerle boğmadan başardığımız işlerin bir kısmını anlatmaya çalıştık” demiş.
Faaliyet raporunda “başarılan işlerin bir kısmını anlatmaya çalıştık” diyen Osman Gürün’e bu vesileyle sormak isteriz. Bunlar başardığınız bir kısım işlerse (!) başardığınız işlerin diğerleri nerede?
Sayın Gürün’ün faaliyet raporunun ilk sırasında Atık Su Arıtma Tesisi yer alıyor. Tesisin sahip olduğu teknoloji ile gururlanan Sayın Gürün sanıyoruz Dünya Bankası’ndan alınan kredinin AK Parti Hükümetinin kefilliğinde sağlandığını unutmuş. Tüm halkımız bilsin ki hükümetimiz kefil olmasaydı Muğla Belediyesi bu krediyi alamayacaktı.
Kimse halkı kandırmasın. CHP yerel iktidarında Atık Su Arıtma Tesisi 40 yıl sonra geldi ve Ak Parti hükümetinin kefilliğinde gerçekleşti.
Bugün Muğla Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanılan tarihi bina yine Ak Parti hükümetinin Kültür Bakanlığı ve Ak Parti Muğla Milletvekillerinin gayretleriyle sağlandı.  
Yine faaliyet raporunda Sayın Gürün, 14 yılın sonunda Muğla’nın bir Marka Kent haline geldiğini de ifade etmiş. Bu Marka Kent nerede? merak ediyoruz.
Sayın Gürün’ün 14 Yıllık Faaliyet raporu sıradan belediyecilik anlayışının örnekleriyle dolu. Burada gördük ki Sayın Gürün, Alo Belediye Hattı kurmayı, İtfaiyeye hizmet binası kazandırmayı, restorasyonları, bando kurmayı, e dönüşüm hizmetlerini, belediyecilikten ve hizmetten sayıyor.
Faaliyet raporunda yer alan yeni mezbaha, yeni yaşam alanları ve kültür merkezi, sosyal tesisler gibi yatırımlar zaten bir şehrin olmazsa olmazları. Sıradan bir belediye bile bunları zaten yapmak zorunda. Bunlar ekstra yatırımlar, kenti uçuracak yatırımlar değil.
Bu kapsamda otopark, yeşil alan gibi sıradan belediyecilik hizmetleriyle Muğla nasıl “Özel Bir Kent” oluyor anlamakta güçlük çekiyoruz.
Çorba çeşmeleri, belediye beceri kursları, cenaze hizmetleri gördük ki CHP’li belediyenin en önemli projeleri arasında yer alıyor…
14 Yıllık faaliyet raporunun belki de en çarpıcı hizmetlerden birisi “Engelsiz Yaşam” başlığı altında sunulmuş. Anladık ki belediye girişine eklenen engelli asansörü, nerede başlayıp, nerede bittiği belli olmayan (!) hissedilebilir yüzey uygulaması kataloglara girecek kadar önemli. Ancak bu hassasiyeti şehir merkezinde görmek mümkün değil. Gittikçe yükselen kaldırımlar, yine aynı kaldırımların üzerinde yer alan ve birbirine karışan bisiklet ve yaya yolları Muğla’nın 12 yıldızlı kent unvanına yakışan türde uygulamalar. Ayrıca aynı yoldan şiddetli yağış anında hiçbir belediyecinin geçmediği de belli. 
Şehir içi kanalizasyon projesi ve içme suları faaliyet raporunun ağır basan projeleri. Plansızlık nedeniyle yapımı bir hayli uzun süren, kentin günlük yaşamını adeta felç eden kanalizasyon boru döşemesi, projeyi uygulayan müteahhit firmaların işi yarım bırakması sonucunda kerelerce yeri tespit edilemeyen 1351 muayene istasyonu ve 2391 parsel bacası imalatı da yüzyılın şehir işkenceleri arasındaki yerini aldı.
İçme suyuna gelince. Üniversite yerleşkesine getirilmesi sonrasında Ak Partili Meclis Üyesi Ziya Ercan tarafından hazırlanan Sandıras Suyu projesini “50 yıllık su ihtiyacımız yok” diyerek reddedenler, bu konuda bir çözüm üretemediler. Şimdi bu projenin uygulanması için çaba gösteriyorlar.
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından yayınlanan 14 yıllık faaliyet raporu, CHP’nin yerel yönetim anlayışının örneklemeleriyle dolu.
Faaliyet Raporu; 2014 yerel seçimleri adaylık sürecinde kendi yaşamının Muğla’ya adanmış bir yaşam olarak görülmesini isteyen, partisinin büyük şehir belediye başkan adayı olarak siyasi referansını ve propagandasını bu çerçeveye oturtan Sayın Gürün’ün 14 yıllık hizmet döneminde Muğla’nın şehircilik konusunda geldiği nokta açısından önemli.  
Rapor, 14 yıllık süreçte Sayın Gürün’ün seçilmek konusundaki gayretlerinin, hizmet gayretlerinin üzerinde olduğunu ortaya koydu. Biz Ak Parti olarak 14 yılın ardından bugün büyük şehir adayı olarak sadece tabelasını değiştirip yoluna devam etmek isteyen Sayın Gürün’ün bu hesabını bozacağız.  
Dün büyükşehir yasasına karşı çıkan, bütün konuşmalarında yasayı eleştiren Sayın Osman Gürün, bugün büyükşehir statüsünün getirdiği olanak ve imkânlarla yeniden seçilebilme hevesine kapılmıştır.  Ancak halkımız 14 yıldır kendisine reva görülen belediyecilik anlayışının ve uygulamalarının hesabını 30 Mart’ta sandıkta sormaya hazırdır.  
Bir kez daha vurgulamak isteriz ki;
Ne bugün ne de yarın CHP’li belediyelerin hizmet anlayışı değişmeyecektir. CHP’li adayların seçim beyannamelerinde halkın refahını arttıracak, yaşamını kolaylaştıracak tek bir projelerinin olmaması bir tesadüf değildir. Buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum.
CHP’li adayların en büyük projesi sadece seçimi kazanmaktır. Bunun dışında projeleri yoktur. 40 Yıllık CHP yerel iktidarında geldiğimiz nokta bellidir ve artık halkımız gerçekleri görmelidir. 
Halkımız CHP’nin korkular üzerine inşa ettiği siyasete mahkum değildir.
Hizmeti bir lütuf olmaktan çıkaran, hizmeti en temel hak noktasına getiren ve hizmetin en temel prensibine halkı yerleştiren Ak Partili belediyelerin yerel yönetim anlayışı ve kazanımları ortadadır.
CHP’li belediyelerle AK Partili belediyeler arasındaki hizmet farkı siyahla-beyaz kadardır. 
30 Mart yerel seçimlerinde merkezi iktidar, yerel iktidar uyumu ve işbirliği için tarihi bir fırsat yaratmıştır. Halkımız bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirecek ve bu kötü gidişe son verecektir."Haber okunma sayısı: 2326

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı