MUĞLA’YA 132 MİLYONLUK DEV YATIRIMLAR

17 Mart 2014 Pazartesi 08:55
muglaya-132-milyonluk-dev-yatirimlar

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN MUĞLAYA 20 TESİS

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN MUĞLAYA 20 TESİS
MUĞLA’YA 132 MİLYON TL’LİK DEV YATIRIMLAR…

            Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) Muğla’da inşa edilecek 16 tesisin temelinin atılması ve 4 adet tesisin hizmete açılması gayesiyle Yatağan’da ve Kavaklıdere’de merasimler düzenlendi.

            İlk olarak 14 tesisin temelinin atıldığı ve 4 tesisin hizmete açıldığı Yatağan’da düzenlenen toplu temel atma ve açılış merasiminde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tesislerin Muğla’ya hayırlı olmasını ve bereket getirmesini diledi.

            4 adet taşkın koruma tesisini hizmete açan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, Girme Barajı ve Milas Ovası Sulaması İkmali başta olmak üzere birçok sulama, içmesuyu ve taşkın koruma tesislerinin temelini attı.

34 Bin 627 Dekar Zirai Arazi Suya KavuşacakBugün ki merasimlerde temeli atılan ve açılışı yapılan tesisler ile yaklaşık 34 bin 627 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, 5 bin dekar tarım arazisine su takviyesi sağlanacak ve 15 milyon 350 bin m3 sulama suyu depolanacak. Taşkın koruma tesisleri ile de 710 dekar zirai arazi, 2 ilçe, 1 adet baraj ve 9 yerleşim yeri taşkın zararından korunacak.

Temeli atılan ve açılışı yapılan 131 milyon 715 bin lira yatırım bedeline sahip tesisler ile
2 bin 28 kişiye istihdam olanağı, milli ekonomide de yıllık yaklaşık 53 milyon 410 bin lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

Muğla’ ya Son 7 Ayda 245 Milyon TL’lik 43 Müjde

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaptığı konuşmalarda 17 Ağustos 2013 tarihinde Muğlalılara verdiği 25 müjdeye ilave olarak 151 milyon lira yatırım bedeline sahip 18 projeyi de müjde olarak açıkladı. Böylece son 7 ayda Muğlalılara 245 milyon liralık 43 müjdenin projesini vermiş oldu.

Müjdeler arasında sulama tesisleri, dere ıslahları, taşkın koruma tesisleri, orman köylülerine kredi, gelir getirici türlerle alakalı ağaçlandırma faaliyetleri, fidan üretimi gibi çalışmalar bulunuyor.

 

“Muğla’yı Çiçek Gibi Yapacağız”

Muğlayı çiçek gibi yapacağız diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla için baraj, gölet, sulama ve taşkın koruma alanında gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

Konuşmasında ekonomik gelişmelerden bahseden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu önceki hükümetlerin memur maaşlarını ödemek için IMF’ den borç aldığını, merkez bankasının kasasının boşaltıldığını 22 bankanın batırıldığını vurgulayarak şunları söyledi; “IMF’ ye borcu ödedik, batmış bankaların 231 milyar TL borcunu ödedik, zorunlu tasarrufları ödedik. KEY’ leri ödedik, merkez bankasının kasası doldu IMF’ ye borç verir duruma geldik. Geçmiş dönemlerde toplanan vergilerin yüzde 86’ sı faiz ödemesine giderken bugün ise toplanan bu vergiler milletimize hizmet olarak dönüyor” diye konuştu.

Geçmişte gazetelerin enflasyon canavarının hortladığını da dair haberlerle dolu olduğuna değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, şimdi enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğüne, hortumların kesildiğine ve artık milletten alınan vergilerin faiz ödemelerine değil yine millete hizmet olarak aktarıldığını söyledi.

Önceki koalisyon hükümetinin 3,5 yıllık hizmet süresinde DSİ tarafından sadece 9 tesisi hizmete açtıklarını kaydeden Bakan Prof. Dr. Eroğlu, aynı DSİ tarafından bugüne kadar da 1.763 tesisin hizmete açıldığını söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlık olarak ülke genelinde 22 milyon dekar araziyi hizmete açtıklarını vurguladı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilk kez 1 Ocak 2012 tarihinde uygulamaya konulan “1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU” Projesi ile büyük sulama projeleri dışında kalan arazilerin sulanması maksadıyla göletler inşa etmeye başladıklarını vurguladı. 2012 yılına kadar
57 yılda 461 gölet tamamlanmışken, 1000 Günde 1000 Gölet Projesiyle 1.071 göletin inşa edileceğini söyleyen Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu projenin tamamlanmasıyla 4.199.710 dekar zirai araziye su temin edileceğini belirtti.

Göreve geldiklerinde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimiz başta olmak üzere 76 ilimizde içmesuyu sorunu olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, bütüğn şehirlerimiz için içmesuyu eylem planları hazırlandığını ve illerimizin içmesuyu meselelerini uzun vadeli olarak çözdüklerini kaydetti.

            Muğla’ya yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı hükümetin Muğla’ya yaklaşık 8 milyar TL tutarında yatırım yaptığını en çok yatırımında 1,9 milyar TL ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığını kaydetti. Barajlar, göletler, içmesuyu tesisleri, bal ormanları, meteoroloji gözlem istasyonları başta olmak üzere birçok projenin hayata geçirildiğini bölünmüş yollar, okullar, sağlık tesisleri gibi birçok tesisinde hizmete açıldığını açıkladı.

 

Yatağan ve Kavaklıdere’deki merasimlerde 16 tesisin temeli atıldı, 4 tesis ise hizmete sunuldu.

Her iki merasimin sonunda Orman Genel Müdürlüğü’nce Muğla’nın köylerinde uygulanmakta olan gelir getirici türler projesinin kura çekimleri yapıldı.  OGM tarafından köylülere gelir sağlaması maksadıyla dikilen fıstık çamı, ceviz ve badem gibi türlerin fidanları çekilen kura sonucu sahiplerini buldu. Köylüler bu fidanlardan elde edilen gelirleri kura sonucuna göre paylaşacaklar.

 

Temeli Atılan Tesisler

1.Girme Barajı

2.Milas Ovası Sulaması İkmali

3.Selimiye Ovası Sulaması

4.Muğla-Milas Akgedik Değirmendere Derivasyonu

5.Ula Çörüş Sulaması

6. Fethiye Yaylazorlar Sulaması

7. Köyceğiz Çayhısar Sulaması

8.Kavaklıdere Kurucuova Göleti ve Sulaması

9.Ula Akarcadere 2 Göleti ve Sulaması

10.Kavaklıdere Çamlıbel Göleti ve Sulaması

11.Yatağan Gökpınar Göleti ve Sulaması

12.Bodrum Yarımadası İçme Suyu Tesisleri Tamamlama

Temeli Atılan Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri

1.Milas Gökçeler Köyü Hamzabey Deresi

2.Muğla-Merkez Karamuğla Deresi 2.Kısım

3.Muğla-İli Taşkın ve Rusubat Kontrolu 2.Kısım

Ø  Kemer Barajı Siltasyondan koruma

4.Muğla-İli Taşkın Koruma 3.Kısım

Ø  Fethiye Zorlar Yaylası Dikenli Dere TK.

Ø  Marmaris Yeşilbelde Köyü Kuru Dere TK.

Ø  Yeniköy Köyü Gökdere TK.

Ø  Dalaman Sabunlu Köyü Kapızlı Dere TK.

Ø  Milas Sakarkaya Köyü Yuvalık Dere TK.

 

Açılışı Yapılan Tesisler

Açılışı Yapılan Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri

1. Eşen Çayı Yandereleri Yukarı Havza Islahı

2. Fethiye Girmeler Köyü ve Arazisi Sarıçay

3. Muğla-İli Taşkın ve Rusubat Kontrolu 1.Kısım

Ø  Fethiye-Kaya Köyü Arazisi

Ø  Fethiye Körfezi Yandereleri 2.Kısım

4. Muğla-Köyceğiz Kargıcak Deresi Yukarı Havza IslahıHaber okunma sayısı: 2312

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı