“MUĞLA’DA 75 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU”

27 Mart 2014 Perşembe 09:49
muglada-75-milyon-fidan-toprakla-bulustu

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR. VEYSEL EROĞLU: “AĞAÇLANDIRMA VE ORMANCILIKTA MUĞLA’DA DESTAN YAZDIK”

 ·         ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI PROF. DR. VEYSEL EROĞLU: “AĞAÇLANDIRMA VE ORMANCILIKTA MUĞLA’DA DESTAN YAZDIK”

·         “MUĞLA’DA 75 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) son yıllarda yaptığı çalışmalarla Türkiye, dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri oldu. Son 11 yılda Türkiye’de ağaçlandırma çalışmalarında yaşanan bu ivmenin Muğla’ya da yansıdığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu  “2003-2013 yılları arasında Muğla’da 75 milyon fidanı toprakla buluşturarak, ağaçlandırma ve ormancılıkta adeta destan yazdık” diye konuştu.

 “Ülkemizin Akciğerleri Olan Ormanlarımızın Artması İçin Çalışıyoruz”

Türkiye çapında son 11 yılda eşi görülmemiş bir rekora imza atarak 3 milyar fidanı toprakla buluşturduklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızın artması için çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Muğla’da 2003-2013 yılları arasında 845 bin 790 dekar alanda çalıştık ve 75 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ayrıca tesis ettiğimiz şehir ormanları ve mesire yerleri ile Muğlalı vatandaşlarımıza eğlence ve dinlenme alanları kazandırdık” diye konuştu.“Muğla’da Fidan Dikilebilecek Her Yer Ağaçlandırılıyor”

Okul bahçelerinden ibadethane bahçelerine, mezarlıklardan karayolu kenarlarına kadar fidan dikilebilecek her yeri ağaçlandırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu “Muğla’da okul bahçelerinde öğrencilere ve vatandaşlara fidan dağıtarak, 13 bin 710 fidanı buralarda toprakla buluşturduk.
32 ibadethane bahçesine 3 bin 105 fidan diktik. Ayrıca 101 km’lik karayolu ağında bugüne kadar 50 bin 130 fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Muğla’da 5 Milyon 549 Bin Fidan Ücretsiz Dağıtıldı

Muğla’nın fidan üretimi konusunda iddialı bir yerde bulunması için Muğla, Gökova ve Fethiye Fidanlıklarının tam kapasite çalıştığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “2003-2013 yılları arasında
58 milyon 500 bin fidan ve 79,9 ton tohum bu fidanlıkta üretildi. Ayrıca 2008-2013 yılları arasında kamu kurum kuruluş ile tüzel kişiliklere Muğla’da 1 milyon 549 bin fidan ücretsiz dağıtıldı” dedi.

Muğla’da 9 Mesire Yeri ve 3 Şehir Ormanı Hizmete Alındı

Muğla’da şehir ormanları ve mesire yerleri tesis ettiklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Muğlalı vatandaşlarımızın şehir stresinden uzak hoşça vakit geçirebilmeleri için 73 mesire yerini ve 2 şehir ormanını hizmete aldık” diye konuştu.

Muğla’da Arıcılık Gelişiyor

Türkiye’yi bal üretiminde dünya lideri yapmak maksadıyla ülke çapında bal ormanları kurduklarını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu “Bu atılımımız sayesinde ülkemiz bal üretiminde dünyada 5. sıradan 2. sıraya yükseldi. Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretiminde Muğla’nın dünyada söz sahibi olabilmesi için 480 dekar üzerine kurulan Fethiye Bal Ormanı’nı Muğla’mıza kazandırdık” diye konuştu.

“Muğla’daki Vatandaşlarımızın Kalkınmasına Katkı Sağladık”

“Gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmaları ile Muğla’daki vatandaşlarımızın kalkınmasına katkı sağladık” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle konuştu:

Gelir getirici tür ağaçlandırmalarında Muğla’da toplam 36 köyde 2 bin 255 dekar alanda çalışma yaptık. Bu alanlarda 57 bin 551 gelir getirici badem, ceviz ve fıstık çamı fidanını toprakla buluşturduk. Bu çalışmalarımızı sürdürerek 68 köyde ve 2 bin 792 dekar alanda 151 bin 330 gelir getirici fidanı daha dikeceğiz. Bu fidanların dikimi bakımı 3 yıl boyunca OGM’ye ait. Daha sonra bu alanları parselleyip kurayla o köyde oturanlara dağıtacağız. Dikmesi ve yetiştirmesi 3 yıl boyunca bizden olacak, elde edilen gelirler Muğlalı köylümüzün olacak” dedi.Haber okunma sayısı: 2067

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı