MARMARİS’DE OKALİPTÜS,ÇAM,SELVİ AĞACI OLMAK ZORDUR

06 Mart 2014 Perşembe 08:43
marmarisde--okaliptuscamselvi-agaci-olmak-zordur

Marmaris’de Çevre düzenlemeleri ‘Ağaçları önce buda sonra yok et’ Tekniği ile yapılmakta..

 MARMARİS’DE  OKALİPTÜS,ÇAM,SELVİ AĞACI OLMAK ZORDUR

Marmaris’de Çevre düzenlemeleri ‘Ağaçları önce buda sonra yok et’ Tekniği ile yapılmakta..

 

Muğla Marmaris arasında Okaliptüs lerden oluşan  ağaçlıklı yolu bilmeyen yoktur. Okaliptüsler çam ve Selviler yanında Marmaris te de  bulunmakta  Okaliptüsler, Anayurdu  Avusturalya, Yeni zelanda  ve Tasmanya  olup oradan dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde Okaliptüsün yaşamasına  uygun  Ege ve Akdeniz  kıyı şeridinde  sıcak,bol güneşli  ve sulak yerlerde bataklıkları kurutmak  için sıkça yetiştirilir. Bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Ayrıca Tıbbi etkileri ve yararlanma yöntemleri vardır. Okaliptüs, Çam, Selvi ,Sığla gibi Marmaris’in sahip olduğu bu servet  için;

  MÇD Olarak soruyoruz; Bu özellikteki ağaçların bakımı ve budanma tekniği nedir? Marmaris İkliminde 45 dereceye varan sıcaklığında birkaç gölgelik dal  bırakılması mümkün değilmidir.  

Elzem olan ve  itirazımız olmayacak Bakım ve budamalar sadece gövde bırakılarak budandığı  taktirde tekrar eski haline dönmesi  torunlarımızın yetişemeyeceği bir zaman dilimine  ihtiyaç gösterecektir. Bakım ve budamaların bir mühendislik işi olduğuna inanıyoruz. Böceklenen Palmiyeler, Çevre düzenlemesi ve meydan yapılması nedeni kesilen ağaçlar. Asırlık Okaliptüslerin önce budanıp sonradan tamamen yok edilip yerine jimnastik aletleri konması Marmaris’in hazinesine verilen zararlardır.

Çetibelin de Orman içine bir hançer gibi saplanmış Beton Santrali bu santrale yol açmak için kesilen 250 adet çam ağacını ve bu tahribatlara izin veren yetkilileri kamu oyunun taktirine bırakıyoruz.

Haberin etiketleri:

Okaliptüs, çevre, katliam


Haber okunma sayısı: 2013

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı