Çavuşoğlu; Herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz

10 Haziran 2014 Salı 10:54
cavusoglu-herkesin-vatanina-donebilmesini-arzu-ederiz

Çavuşoğlu; Herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu; "Biz, ülke dışına çıkmak zorunda kalan herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz"

 Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın başkenti Moskova'da şair ve yazar Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret etti.

 Moskova'daki Novodeviçe Mezarlığına gelen Çavuşoğlu, Nazım Hikmet'in mezarına çiçek bıraktı.

 Çavuşoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Memleketinden uzak, buraları memleket bilmiş ama daha da üzücü olanı vatandaşlığını kaybetmiş bir değerimiz olarak bu topraklarda vefat etmiştir" dedi. Daha önce milletvekili olduğu ilk yıllarda da Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ettiğini anımsatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

 

"2009 yılında, hükümetimiz ve bakanlar kurulumuz, Sayın Başbakanımızın teklifiyle Nazım Hikmet'in vatandaşlığını geri verdi. Biz, ülke dışına çıkmak zorunda kalan herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz. 80 darbesinde çok sayıda değerimiz ülke dışına çıkmak zorunda kalmıştır. Bir çoğu idam sehpalarında katledilmiştir. 60 darbesinde de öyle. Şimdi biz herkesin vatanına dönebilmesini arzu ederiz."

 

Çavuşoğlu, Nazım Hikmet'in sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada bilinen bir isim olduğuna vurgu yaparak, "Nazım Hikmet için geç oldu ama onun eserleri, onun şiirleri sadece Türkiye'de değil tüm dünyada biliniyor ve bu ülke (Rusya) tarafından değer verilen bir kişi. Sadece Türklerin değil, Rusların da buraya gelmişken Nazım Hikmet'in mezarını ziyaret ettiğini görmekten de ayrıca mutluluk duyduğumu belirtmek isterim" diye konuştu.

 

Nazım Hikmet'in mezarının Türkiye'ye taşınması yönündeki bir soruya Çavuşoğlu, "Ben dönmesini isterim, ama buraya da mal olmuş bir kişi.  Bunun kararını kim verecek, önemli olan odur. Ama tabii Türkiye'ye dönmesi, Türkiye'de de bir mezarının olması en azından kendisi hayattayken dönemedi ama mezarının taşınmasına olumlu bakarım ama bu benim tek başına verebileceğim bir karar değil" cevabını verdi.

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu:

 

- ''Ekonomik ve toplumsal kalkınmanın sürdürülebilirliği, kadınların arka planda kalmaya zorlandığı, haklarının elinden alındığı toplumlarda mümkün değildir''

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, ''Ekonomik ve toplumsal kalkınmanın sürdürülebilirliği, kadınların arka planda kalmaya zorlandığı, haklarının elinden alındığı toplumlarda mümkün değildir'' dedi.

Çavuşoğlu, Karadağ'daki temasları kapsamında, ''İş Hayatında Kadınlar'' konulu ''Cetinje Parlamenterler Forumu''nun 16. toplantısına katıldı.

Cetinje şehrindeki hükümet binasında düzenlenen forumun açılışında konuşan Çavuşoğlu, eski Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve parlamenter diplomasi için büyük çaba sarfeden biri olarak böylesine önemli bir etkinliğe katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Katılımcıların, iş hayatında kadınların rolü ve kadın girişimcilerin tanıtımı açısından önemli bir çalışma ortaya koyacağına inandığını belirten Çavuşoğlu, uluslararası örgütlerin de desteğiyle bunu sadece kendi ülkelerine değil, uluslararası boyuta da yayacaklarını kaydetti.

Kadın girişimcilerin dünya genelindeki yüzdesinin 13 olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye'de ise kadın işverenlerin oranının yüzde 7.5 olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye'deki kadın işveren sayısını arttırmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirterek, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın sürdürülebilirliğinin kadınların arka planda kalmaya zorlandığı, haklarının elinden alındığı toplumlarda mümkün olamayacağını söyledi.

Kadın girişimcilerin desteklenmesinin, Türkiye'de ekonomik ve toplumsal kalkınma açısından kilit öneme sahip olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu kapsamda kadın girişimcileri ve küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklediklerini söyledi.

 

-''Kadınlarımızın ne kadar cesur olduğunu biliyoruz''

 

Karadağ Meclis Başkanı Ranko Krivokapiç de kadınların hayatın her alanında önemli bir yere sahip olduklarını belirterek, bugünkü organizasyonun da bu gerçeği göstermek için yapıldığını ifade etti.

''Biz ülkemizdeki kadınların ne kadar cesur olduklarını biliyoruz'' diyen Krivokapiç, devlet olarak, kadınlara daha fazla alanda yer vermekle yükümlü olduklarını vurgyuladı.

Foruma katılan Avrupa güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gerard Studman ise 21. yüzyılda kadın girişimcilerin etkin olmadığı hiçbir gelişmiş ülkenin bulunmadığına işaret ederek, iş hayatındaki erkeklerin, kadınların yaratıcılık özelliğini kullanması gerektiğini söyledi.

Studman, erkek ve kadın kombinasyonunun, iş hayatında başarıyı getireceğini ifade etti.

Foruma ayrıca, Bölgesel İşbirliği Konseyi Başkanı Goran Svilanoviç, büyükelçiler, Batı Balkan ülkelerinden çeşitli sivil toplum örgütleri ve ticaret odaları temsilcileri de katıldı.

 

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NUN

DÜNYA AKREDİTASYON GÜNÜ VESİLESİYLE YAYINLADIĞI MESAJI

 

9 Haziran, Dünya Akreditasyon Günü olarak her yıl dünya çapında kutlanmakta ve Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği (ILAC) tarafından belirlenen bir konu üzerinde farkındalık artırılmaktadır. Bu yıl altıncısı kutlanan "Dünya Akreditasyon Günü"nde 2014 yılının teması, “Akreditasyon: Enerji temininde güven” olarak belirlenmiştir.

 

Globalleşen dünyamızda artan enerji ihtiyacı ve tüketimi birçok değişikliği de beraberinde getirmiş, yeni kaynakların, yöntemlerin ve çözümlerin üretilmesine yol açmıştır. Çağımızın vazgeçilmez unsuru olan enerjinin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması çok önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede uygunluk değerlendirme hizmeti veren laboratuvar, muayene kuruluşu ve belgelendirme kuruluşlarının hem geleneksel hem de yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji tedarik edilmesinde oynadıkları rol gitgide artmaktadır. Akreditasyon kurumları da bu alandaki uygunluk değerlendirme faaliyetlerine güven ortamının oluşmasına katkıda bulunmaktadır.

 

Diğer yandan, Enerji ve Çevre, Avrupa Birliği Müktesebatında iki bağımsız faslı teşkil etmekte olup AB uyum sürecinde pek çok düzenlemeyi içermektedir. Malların Serbest Dolaşımı faslında da AB'nin pek çok teknik düzenlemesi bulunmaktadır. Tüm bu düzenlemelerde, özellikle kaliteli ve sürdürülebilir enerji temininde akreditasyon sisteminin gerekliliği ve sağladığı fayda açıkça belirtilmektedir.

 

Akreditasyon; uygunluk değerlendirme kuruluşlarının faaliyetlerini tarafsız, bağımsız ve yetkin bir şekilde yapmalarını uluslararası standartlar çerçevesinde yapılan denetimlerle garanti altına alır. Yapılan test ve kalibrasyon sonuçları ve düzenlenen uygunluk raporları ve sertifikalar ile genel olarak akreditasyon süreci, kamu veya özel sektör, üretici veya tüketici tüm kesimlerin enerji tedarikinde ihtiyaç duyduğu güveni sağlamaktadır.

 

Ülkemizde 2001 yılından bu yana Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından sunulan akreditasyon hizmeti sonucu, laboratuvarlar, muayene kuruluşları, ürün, personel ve yönetim sistemleri belgelendirme kuruluşlarından oluşan bine yakın kuruluş akredite edilmiştir. Sunduğu uluslararası kabul görmüş akreditasyon hizmeti ile TÜRKAK, üretici, sanayici ve ihracatçılarının uygunluk değerlendirme alanında dış ülkelere bağımlılığını sona erdirmiş, ayrıca ülkemizde üretimin kalite ve standartlarının yükseltilmesine ve ihracatın artmasına katkı sağlamıştır.

 

Bu vesilesiyle, ülkemizdeki ve uluslararası alandaki paydaş kurum ve kuruluşların, üretici, tüketici ve özellikle bu yılın teması olan enerji sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşlarımızın 9 Haziran Dünya Akreditasyon Gününü kutlar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.Haber okunma sayısı: 1994

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı