Maganda şeridi!

13 Aralık 2012 Perşembe 08:18
maganda-seridi

İstanbul’da,siren ve çakar lamba takıp emniyet şeridini kullananlar,önlemlere rağmen engellenemiyor

EMNİYET Genel Müdürlüğü trafikte hayati öneme sahip emniyet şeritlerinin ihlal edilmemesi için 72 TL’lik cezayı 650 TL’ye çıkardı. İstanbul’da 70 trafik polisi, 67 noktada sadece bu işle görevlendirildi. Günde ortalama 500 kişiye, 26 Eylül- 1 Aralık tarihleri arasında toplam 33 bin 751 kişiye ceza yazıldı. Ancak bir değişiklik olmadı. Emniyet şeritleri halen gaspçılarla dolu. Trafik kanununa göre, emniyet şeritlerini acil durumlar haricinde sadece geçiş önceliği bulunan araçlar kullanıyor. Ancak özellikle İstanbul’da öncelik, siren ve çakar lamba taşıyan araçlarda. Piyasada 25 TL’den başlayan fiyatlarla çakar lamba taktıran sürücüler, rahatça emniyet şeridini kullanıyor, hatta diğer araçları da taciz ediyorlardı.

 

TALİMAT ERDOĞAN’DAN

 Başbakan Tayip Erdoğan, emniyet şeridi ihlallerinin önüne geçilmesi için emniyet yetkililerine talimat verince, Emniyet Genel Müdürlüğü teyakkuza geçti. İl emniyet müdürlüklerine, emniyet şeridini kullanan sürücülere ceza yazılması talimatı verildi. Polisleri teşvik için de en çok ihlal cezası yazanlara pirim ve tayin kolaylığı ödülü konuldu. Ayrıca yeni bir kararla, emniyet şeridi ihlali yapan sürücülerden 20 ceza puanı kesilmeye başladı.

 

100 PUAN SINIR

 

Karayolları Trafik Kanunu’na göre 100 ceza puanı dolduran sürücünün ehliyetine 2 ay el konuluyor. Sürücüden Trafik ve Çevre Bilgisi eğitimi almaları isteniyor. Aynı yıl içinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyeti bu sefer 4 ay süre ile geri alınarak süre sonunda psikoteknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutuluyor. 1 yıl içinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ise sürücü belgeleri süresiz olarak iptal ediliyor.

 

Kimler şeridi kullanabilir?

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 71. maddesine göre geçiş üstünlüğüne sahip olan ;

a) Can kurtaran araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar

b) itfaiye araçları

c) hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayiş korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları

d) bir trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini korumak ve trafik kazasına el koymak amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar

e) alarm durumunda sivil savunma hizmetlerinde görevli bulunan araçlar

f) koruma ile görevli ve korunan araçlar,

Emniyet şeridini kullanabilir. Bu hak, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyurulur ve görülür geçiş üstünlüğü işaretini vermek şartı ile kullanılmaktadır.

 

Kimler takıldı?

 

Polis, aracın emniyet şeridini kullanmaya hakkı yoksa mutlaka ceza yazılıyor. Çakar lambayla polise yakalananlar arasında şu isimler de bulunuyor: İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün eşi Beyda Şükür, Özyeğin üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erman Erkut ve Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Nevzat Tarhan.Haber okunma sayısı: 929

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı